Aktualności

110-lecie Stowarzyszenia Rzemieślników i Przedsiębiorców „Skalmierzyce”

lis 25, 2021 | Aktualności

13 listopada 2021r odbyła się uroczystość 110-lecia Stowarzyszenia Rzemieślników i Przedsiębiorców „Skalmierzyce”.

W sanktuarium Matki Bożej Skalmierzyckiej została odprawiona msza święta przez kustosza ks. kan. Sławomira Nowaka oraz duszpasterza rzemiosła diecezji kaliskiej ks. kan. Zbigniewa Króczyńskiego.

Główna część uroczystości miała miejsce w restauracji Nastrojowa
w Skalmierzycach. Tam w asyście licznych zaproszonych gości, w tym posła na Sejm RP Tomasza Ławniczaka, burmistrza Jerzego Łukasza Walczaka, przedstawicieli cechów rzemieślniczych z miast południowej Wielkopolski wręczono liczne nagrody oraz odznaczenia. Izba Rzemieślnicza z Kalisza z okazji jubileuszu po zwróceniu się do władz Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie udekorowała Platynowym Medalem im. Jana Kilińskiego Jana Antczaka ze Skalmierzyc, a Srebrnym Medalem Tadeusza Gierza. Honorowe odznaki ZRP przyznał Bernardowi Kucharskiemu, Andrzejowi Walczakowi oraz Robertowi Wawrzyniakowi. Wyróżnienia od Izby Rzemieślniczej w Kaliszu zostały wręczone aż trzydziestu sześciu osobom ze Stowarzyszenia.

Uroczystość była okazją do podsumowania przez regionalistę Jerzego Wojtczaka długich losów stowarzyszenia, które sięga początkami 1909 roku. Bogata historia skalmierzyckiego rzemiosła jest jednak dużo starsza, sięgając średniowiecza.

Odznaczonym składamy gratulacje!