Aktualności O Izbie Jednostki organizacyjne Szkolenia Dokumenty Kontakt
Aktualności
NOC ZAWODOWCÓW 2019 - edycja 2.0 Kalisz – Pleszew - Jarocin
2019-10-01
Wielkimi krokami zbliżamy się do realizacji drugiej edycji NOCY ZAWODOWCÓW, której głównym organizatorem jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego poprzez Centra Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego.

W sobotę 28 września br. w Kaliszu, Pleszewie oraz Jarocinie odbyły się konferencje prasowe zapowiadające to wyjątkowe wydarzenie. W konferencjach wzięła udział Marzena Wodzińska – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Magdalena Sekura-Nowicka – Dyrektor CWRKDiZ w Kaliszu, Maciej Całka – Członek Zarządu Izby Rzemieślniczej w Kaliszu oraz przedstawiciele rzemiosła i dyrektorzy szkół zaangażowanych w projekt.

Już 4 października 2019 r. w godz. 17.00 – 21.00 odbędą się przeróżne aktywności związane z obchodami Nocy Zawodowców – pierwszej tego typu imprezie na skalę województwa. W Kaliszu, Pleszewie oraz Jarocinie odbędzie się jedno z większych wydarzeń promujących edukację zawodową oraz rzemiosło na terenie Południowej Wielkopolski. Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego – Marka Woźniaka i odbywa się w 13 miastach województwa wielkopolskiego.

„Wzorem roku ubiegłego i tym razem zostanie we wszystkich lokalizacjach rozegrana GRA MIEJSKA „Zawodowy Express”, podczas której młodzież będzie pod osłoną nocy zmagać się z konkurencjami przygotowanymi na terenie miasta w wybranych zakładach rzemieślniczych. Zadbaliśmy również, aby dla dzieci, które nie chcą korzystać z tej formy aktywności, zostały przygotowane inne atrakcje, stąd równolegle w trakcie gry, odbywać się będą w wybranej szkole ponadpodstawowej ZMAGANIA SZKOLNE „Be A Master” polegające między innymi na sprawdzeniu wiedzy z zakresu BHP, czy konkurencjach w udzielaniu pierwszej pomocy, a także planszówkowy zawrót głowy, czyli rozgrywanie gier planszowych z zakresu doradztwa zawodowego i przedsiębiorczości.” - – mówiła Marzena Wodzińska
W całym wydarzeniu mogą wziąć udział DRUŻYNY zgłoszone przez nauczycieli, wychowawców, pedagogów, doradców zawodowych, czy po prostu rodziców / opiekunów.

Drużyny 10 osobowe są podzielone na dwa zespoły po 5 osób, gdzie jeden zespół zbiera punkty w grze miejskiej, a drugi realizuje zadania na terenie szkoły. W ten sposób cała DRUŻYNA walczy o jak najszybsze wypełnienie planszy do gry zdobytymi punktami. Dzieci dzięki temu uczą się skutecznej komunikacji, efektywnej współpracy i gry zespołowej, poznając także różne zawody, profesje i zdobywając wiedzę na temat realnych warunków pracy.

Akcja skierowana jest do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych z terenu Południowej Wielkopolski.

ZGŁOSZENIENIA DRUŻYN należy dokonać między innymi poprzez formularz >>> http://bit.ly/noc-zawodowcow-2019-zgłoszenie

REGULAMIN WYDARZENIA >>> www.cwrkdiz.kalisz.pl/images/Regulamin_wydarzenia_NOC_ZAWODOWCW_2019_-_edycja_20.pdf

„Jesteśmy również otwarci na przybycie dzieci, młodzieży wraz z rodzicami oraz opiekunami, którzy nie będą brać udziału w zorganizowanych rozgrywkach, czy to na terenie miasta czy w szkole. Zapraszamy wszystkich mieszkańców do odwiedzenia w godz. 17.30 – 21.00 szkół, które zaangażowały się w to przedsięwzięcie, gdzie będzie można nie tylko kibicować drużynom, ale również miło spędzić piątkowe popołudnie, dobrze się bawić i bliżej poznać szkolną społeczność.” – zachęcała do udziału w wydarzeniu Magdalena Sekura-Nowicka, Dyrektor CWRKDiZ w Kaliszu.
Celami akcji są nie tylko popularyzacja kształcenia dualnego i zawodowego, czy pogłębianie wiedzy na temat różnych zawodów, ale również rozwijanie kreatywności, umiejętności logicznego myślenia oraz kształtowanie umiejętności dobrej organizacji zadań własnych.

Jak podkreślał wielokrotnie Maciej Całka, Członek Zarządu Izby Rzemieślniczej w Kaliszu – „Noc Zawodowców to wydarzenie nie tylko ważne z punktu widzenia aktywności zawodowej dzieci i młodzieży, ale również kluczowe dla budowania relacji i wzajemnej pozytywnej współpracy pomiędzy rzemieślnikami, to z pewnością dobra integracja środowiska małych przedsiębiorców, mających jeden cel – promocję kształcenia dualnego.”

Współorganizatorami wydarzenia są: Izba Rzemieślnicza w Kaliszu i Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu.
Partnerami w realizacji inicjatywy są:

  • Cech Rzemiosł Budowlanych i Różnych Małej i Średniej Przedsiębiorczości Związek Pracodawców w Kaliszu
  • Związek Rzemieślników Cechowych w Kaliszu
  • Zespół Szkół Samochodowych im Stanisława Staszica
  • Cech Rzemiosł Różnych Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Pleszewie
  • Zespół Szkół Usługowo – Gospodarczych w Pleszewie
  • Cech Rzemiosł Różnych w Jarocinie
  • Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Jarocinie


W organizację całego przedsięwzięcia włączyły się również lokalne firmy i instytucje: Starostwo Powiatowe w Pleszewie, Pratt& Whitney Kalisz, Teknia Kalisz, Grupa Colian oraz Nestle.

 .